Lifestyle

korzyści zdrowotne truskawek dla zdrowia mężczyzn

Truskawek naturalnie zawierają pokarmy bogate w składniki odżywcze, minerały, witaminy, błonnik pokarmowy i przeciwutleniacze. Są również niskokaloryczne i zawierają mniej niż 7 gramów cukru w jednej filiżance.

Jeśli rozważasz dodanie truskawek do swojej listy życzeń, powinieneś spróbować kupić odmiany organiczne. Tradycyjne truskawki znajdują się na liście „Parszywa dwunastka” owoców i warzyw o wysokiej zawartości pestycydów.

Obniża ryzyko raka

Oprócz tego, że mieszczą się w ustach i są słodkie, truskawki są jednymi z najbardziej poszukiwanych owoców lata.

Te małe czerwone klejnoty to nie tylko naturalny przysmak, ale także niosą ze sobą mnóstwo korzyści zdrowotnych. Od ochrony zdrowia serca po redukcję stanów zapalnych, truskawki są tam dla Ciebie.

Witamina C występująca w owocach ma właściwości przeciwutleniające, które pomagają zwalczać stres oksydacyjny i sprzyjają zdrowiu komórek.

Dodatkowo w badaniach laboratoryjnych i na zwierzętach wykazano, że kwas elagowy obecny w owocach spowalnia wzrost nowotworów i zmniejsza ryzyko raka.

Badania przeprowadzone przez naukowców z Ohio State University pokazują, że regularne spożywanie liofilizowanych truskawek może znacząco opóźnić rozwój zmian przednowotworowych w żołądku.

Rak płaskonabłonkowy przełyku jest trzecim co do częstości występowania nowotworem żołądka i szóstą najczęstszą przyczyną zgonów z powodu nowotworów na świecie.

Więcej informacji jest tutaj : Kamagralek

Wykazano, że roślinne składniki antocyjanów znajdujące się w truskawkach zwiększają pożyteczną mikroflorę jelitową, poprawiają trawienie i chronią nasz układ odpornościowy.

Truskawki są bogate w błonnik, który pomaga regulować poziom cukru we krwi i pomaga zmniejszyć ryzyko chorób serca i cukrzycy.

Rzeczywiście, badanie opublikowane w kwietniowym wydaniu Clinical Nutrition and Risk Factor Modification wykazało, że osoby, które spożywały co najmniej 16 truskawek tygodniowo, miały obniżony poziom białek C-reaktywnych, co jest oznaką stanu zapalnego.

Jest to również najbardziej prawdopodobny czynnik ryzyka chorób serca.

Zmniejsza ryzyko chorób serca

Jedzenie diety bogatej w owoce, takie jak truskawki, pomoże zmniejszyć ryzyko chorób serca.

Badanie przeprowadzone w 2013 roku wykazało, że dorośli w średnim wieku, którzy spożywali co najmniej trzy porcje truskawek tygodniowo, zmniejszają ryzyko zawału serca o 32%.

Autorzy badania przypisali spadek poziomowi antocyjanów w owocach, który, jak się uważa, zmniejsza gromadzenie się płytki nazębnej w naczyniach krwionośnych.

Truskawka jest również bogata w witaminę C, która może obniżyć ciśnienie krwi i poziom cholesterolu.

Dodatkowo owoc jest bogaty we flawonoidy i kwas elagowy, takie jak kwercetyna, kemferol i wszystkie te substancje, jak stwierdzono, zmniejszają stany zapalne i pomagają zapobiegać chorobom sercowo-naczyniowym.

Kolejną zaletą jedzenia truskawek jest fakt, że są one doskonałym źródłem potasu, który pomaga utrzymać prawidłowe ciśnienie krwi. Porcja tego owocu zawiera około 5% dziennej dawki potasu potrzebnej każdego dnia.

Zespół metaboliczny można powiązać ze wzrostem stresu oksydacyjnego i stanu zapalnego, a także podwyższonym poziomem cukru we krwi i trójglicerydów.

Badania wykazały, że jedzenie truskawek może poprawić te markery, a także obniżyć ciśnienie krwi i poziom trójglicerydów u osób cierpiących na zespół metaboliczny.

W badaniu wykazano, że alkohol zawierający truskawki zwiększa skuteczność płytek krwi (komórek krwi, które utrzymują tworzenie się zrostów) i zmniejsza cząsteczki adhezyjne u osób cierpiących na zespół metaboliczny.

Obniża ryzyko choroby Alzheimera

Choć na chorobę Alzheimera nie ma leku, naukowcy w dalszym ciągu badają jej rozwój i metody zmniejszania ryzyka jej rozwoju.

Jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania tej chorobie jest dieta bogata w produkty spożywcze, o których udowodniono, że zmniejszają ryzyko rozwoju choroby Alzheimera, takie jak truskawki.

Te małe, czerwone jagody zawierają składnik zwany pelargonidyną, który, jak udowodniono, obniża zawartość białka tau. Jest to jedna z głównych przyczyn choroby Alzheimera, a pelargonidyna z truskawek może zmniejszyć stan zapalny powodujący ich rozwój.

Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Rush w Chicago wykazało, że osoby starsze i regularnie spożywające truskawki są mniej narażone na ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera.

Naukowcy przeanalizowali dane osób w wieku od 58 do 98 lat, które wypełniły kwestionariusz dotyczący żywności i zostały poddane ocenie neurologicznej w ramach projektu Rush Memory and Aging Project.

Uczestników podzielono ze względu na ilość spożycia truskawek nie częściej niż raz w miesiącu, 3-4 razy w miesiącu; tygodniowo lub 2-4 razy w tygodniu.

W górnej ćwiartce populacji spożywającej truskawki ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera lub demencję spadło o 24% w porównaniu do osób z dolnej ćwiartki.

Wyniki te skorygowano, aby uwzględnić pewne czynniki, takie jak choroby serca, które mogą mieć wpływ na wnioski.

Puja Agarwal, epidemiolog ds. żywienia, która stoi za badaniem, twierdzi, że badanie daje nadzieję, że niektóre składniki żywności, takie jak truskawki, będą korzystne dla zdrowia mózgu.

Agarwal powiedziała, że zbilansowana dieta jest kluczowa, ale włączenie do niej truskawek może oznaczać zmianę stylu życia, którą każdy może przyjąć.

Zmniejsza stany zapalne

Truskawki, a także inne jagody, działają przeciwzapalnie i mogą pomóc w zmniejszeniu ryzyka chorób serca, a także poprawić ogólny stan zdrowia. Są bogate w witaminę C.

Jest to silny przeciwutleniacz, który zwalcza stany zapalne i stres oksydacyjny.

Zawierają także kwas elagowy oraz związki roślinne kwercetynę, które zmniejszają ryzyko raka.

Badania na zwierzętach i w laboratorium wykazały, że elagitaniny spowalniają proliferację komórek nowotworowych w taki sam sposób, jak kwercetyna i kwas elagowy blokują czynniki rakotwórcze, które powodują niszczenie DNA.

Zapalenie jest również czynnikiem wywołującym zapalenie stawów. Dlatego truskawki doskonale pomagają złagodzić dolegliwości stawów, takie jak choroba zwyrodnieniowa stawów.

Jak wynika z artykułu opublikowanego w 2021 roku w czasopiśmie „Phytomedicine”, antocyjanina, związek roślinny występujący w truskawkach, może pomóc w zapobieganiu rakowi jelita grubego.

Uważa się, że dzieje się tak dzięki zdolności tego związku do zmniejszania stresu oksydacyjnego komórek, zwiększania aktywności naturalnie występujących enzymów antyoksydacyjnych, a także wzmacniania obrony DNA, białek i lipidów przed komórkami indukowanymi przez E. coli LPS. szkoda.

Kolejną zaletą truskawek jest to, że są doskonałym źródłem błonnika i są niezbędne dla zdrowia układu trawiennego. Jedna filiżanka truskawek zawiera 11% zalecanego dziennego spożycia błonnika.

Pomaga utrzymać zdrowie jelit, a także zmniejszyć wagę i obniżyć poziom cholesterolu. Uważa się również, że poprawia dobre bakterie trawienne, ponieważ zapewnia źródło energii, które sprzyja wzrostowi pożytecznych bakterii.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button